چینی امنیت اطلاعات اطلاعات تروریستی تروریست ها

چینی: امنیت اطلاعات اطلاعات تروریستی تروریست ها تجهیزات نظامی نیروهای عراقی عملیات تروریستی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی برخی دستگاه‌ها بودجه دولتی را می‌دوشند

.یک اقتصاددان با بیان اینکه در بخش هزینه‌های بودجه ۱۳۹۷ انتقادات جدی وجود دارد، گفت: بعضی دستگاه‌ها هستند که رسما دولت را می‌دوشند و مشخص نیست که به اندازه‌ای ک

برخی دستگاه‌ها بودجه دولتی را می‌دوشند

برخی دستگاه ها بودجه دولتی را می دوشند

عبارات مهم : سیاست

.یک اقتصاددان با بیان اینکه در بخش هزینه های بودجه ۱۳۹۷ انتقادات جدی وجود دارد، گفت: بعضی دستگاه ها هستند که رسما دولت را می دوشند و مشخص نیست که به اندازه ای که بودجه می گیرند، بهره وری و کارایی دارند یا خیر. انتظار از دولت این است که با حساب و کتاب و انجام کار کارشناسی بودجه این دستگاه ها را تعدیل کنند.

آلبرت بغزیان در گفت وگو با ایسنا، راجع به لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ چنین توضیح داد: راجع به زیاد کردن درآمد مالیاتی به ۱۳۱ هزار میلیارد تومان باید بگویم که اگر ظرفیت مالیاتی کشور را در نظر بگیریم، این میزان منطقی هست. یعنی اگر بر مبنای درآمدی که در کشور ایجاد می شود، با ضریبی قیمت مالیاتی که می توان از آن اخذ شود، در نظر گرفته شود، ظرفیت دریافت ۱۳۱ هزار میلیارد تومان وجود دارد ولی حالا می توان بررسی کرد که آیا مالیاتی که افراد پرداخت می کنند، به نظر آنها به حق است یا خیر؟

برخی دستگاه‌ها بودجه دولتی را می‌دوشند

وی ادامه داد: در سال های گذشته اوضاع این گونه بوده که با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر کشور و همچنین معاف بودن بخشی از معاملات و اوج بودن تعداد فراریان مالیاتی همواره کسانی که مالیات پرداخت می کردند، احساس می کردند به آنها اجحاف شده است هست. بسیاری اعتقاد بودند که تا زمانی که افرادی هستند که درآمدهای کلان دارند و از زیر پرداخت مالیات فرار می کنند و همچنین کسانی هستند که تحت عناوین متفاوت از پرداخت مالیات معاف هستند، چه دلیلی دارد که فشار اخذ مالیات بر کسانی تحمیل شود که درآمدهای چندانی ندارند.

این استاد اقتصاد در ادامه سخنانش گفت: این اوضاع در حالی وجود دارد که مالیات ابزاری در جهت ایجاد عدالت توزیعی، محسوب می شود به این ترتیب که از ثروتمندان جامعه مبالغی دریافت شود و به دهک های پایین درآمدی اعطا شود، در قالب بسته های حمایتی و … ولی حالا می بینیم که چنین نگاهی به نظام عملیاتی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد.

.یک اقتصاددان با بیان اینکه در بخش هزینه‌های بودجه ۱۳۹۷ انتقادات جدی وجود دارد، گفت: بعضی دستگاه‌ها هستند که رسما دولت را می‌دوشند و مشخص نیست که به اندازه‌ای ک

بغزیان گفت: در مجموع اگر بخواهم سیاست مالیاتی بودجه را بررسی کنم، باید بگویم که در بودجه مشخص نیست این زیاد کردن مالیات به کدام بخش ها قرار است تحمیل شود و آیا این زیاد کردن مالیات منجر به زیاد کردن قیمت ها می شود یا خیر؟ و همچنین آیا باعث کم کردن انگیزه سرمایه گذاری می شود؟ بنابراین نمی توانم بگویم که زیاد کردن سقف درآمدهای مالیاتی لزوما سیاست درستی و در جهت اصلاح اوضاع اقتصادی کشور بوده است یا نه ولی می توانم بگویم که ظرفیت چنین دریافتی وجود دارد به شرط اینکه دولت از بخش هایی مالیات بگیرد که مالیات نمی دهند، درآمدهای اوج دارند و منابع حاصل از دریافت مالیات را هم درست خرج کنند. به عنوان نمونه اینکه منابع ارزان در اختیار تولیدکننده قرار دهند.

او به بخش هزینه های دولت هم اشاره کرد و گفت: دولت معمولا در بخش هزینه ها متمم هایی اضافه می کند که منجر به ریخت و پاش های بودجه ای می شود. انتظار می رود که دولت اهتمام بیشتری در مدیریت هزینه های خود کرده و با برقراری انضباط مالی مانع از آن شود که منابع مالی کشور به هدر رود.

این استاد اقتصاد راجع به قیمت ارز گفت: من بارها گفته ام که زیاد کردن قیمت ارز جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران مانند سم خطرناک هست. طبیعتا عده ای از زیاد کردن آن حمایت می کنند ولی به نظر من زیاد کردن قیمت ارز تبعات ناخوشایندی جهت اقتصاد ما دارد از جمله آنکه منجر به گران شدن واردات شده است و به این ترتیب در قیمت تمام شده است محصولات تولید داخل هم تاثیر گذاشته و تورم ایجاد می کند. در نتیجه انتظار از دولت این است که با سیاست های ارزی به جا و درست مانع از جهش قیمت ارز شود که به نظر می رسد اراده جهت تثبیت قیمت ارز اکنون کم شده است و هر از گاهی جهش قیمت ارز اتفاق می افتد که دلواپس کننده است.

برخی دستگاه‌ها بودجه دولتی را می‌دوشند

بغزیان در تحلیل سیاستگذاری یارانه ای بودجه ۱۳۹۷ نیز به این نکات اشاره کرد که از ابتدا سیاست مربوط به یارانه درست اجرا نشد و به جای اینکه به اقشار آسیب پذیر جامعه تخصیص داده شده است پیدا کند، به همه افراد تخصیص داده شد و منجر به آن شد که افرادی یارانه دریافت کنند که به آن نیازی نداشتند و به این ترتیب در منابع مالی اتلاف ایجاد شد. در عین حال یکی از ایراداتی که به نحوه اجرا و ادامه سیاست های مربوط به هدفمندی یارانه ها وجود دارد این است که با توجه به قیمت تورم می بایست در سال های گذشته یارانه اقشار فرودست جامعه زیاد کردن می یافت ولی چنین نشد. فراموش نکنیم که در سال های گذشته محمدباقر نوبخت اعلام کرده که اگر دولت اقشاری که نیازمند یارانه نیستند را شناسایی کند، یارانه ای که به آنها داده است نیز بعد خواهد گرفت. نه تنها چنین اتفاقی نیفتاد بلکه دولت یازدهم نیز پنج سال به همان افرادی که به یارانه نیاز نداشتند، یارانه داد.

او افزود: به هر حال دولت باید نه از طریق شیوه هایی مانند اظهار به میل خود و … بلکه خود از طریق شناسایی دارایی های افراد، کسانی که مستحق نبودند را از بین بردن می کرد و در عوض یارانه کسانی که مستحق بودند را به شیوه های متفاوت زیاد کردن می داد.

.یک اقتصاددان با بیان اینکه در بخش هزینه‌های بودجه ۱۳۹۷ انتقادات جدی وجود دارد، گفت: بعضی دستگاه‌ها هستند که رسما دولت را می‌دوشند و مشخص نیست که به اندازه‌ای ک

این اقتصاددان نیز راجع به قیمت بنزین نیز چنین توضیح داد: شخصا موافق زیاد کردن قیمت بنزین به صورت منطقی هستم. به شرط اینکه این زیاد کردن قیمت منطقی و با مطالعه صورت گیرد. خودروساز هم دیگر باید به خودش آمده و در جهت زیاد کردن کیفیت خودروهایش اقدام کند. به این ترتیب که خودروهای بهتری ساخته شوند تا مصرف بنزین کم کردن پیدا کند. به هر حال باید جمیع جوانب در نظر گرفته شده است و سیاست متناسبی در خصوص زیاد کردن قیمت بنزین لحاظ شود.

بغزیان در ادامه سخنانش در پاسخ به تصویر العمل عمومی نسبت به بودجه بعضی نهادها و بنیادها اظهار کرد: به هر حال دستگاه هایی هستند که معافیت مالیاتی دارند در عین حال ردیف بودجه هم می گیرند و بعضی دستگاه های دیگر هم هستند که مشخص نیست که متناسب با بودجه ای که می گیرند، کارایی دارند یا خیر. اکنون بعضی دستگاه ها وجود دارند که دولت را می دوشند. در نتیجه چنین وضعیتی ممکن است انتقاداتی را برانگیزد و وقت آن رسیده است که دولت بررسی و حساب و کتاب های مورد نیاز را انجام دهد و بودجه ها هدفمند تخصیص داده شود.

برخی دستگاه‌ها بودجه دولتی را می‌دوشند

واژه های کلیدی: سیاست | مالیات | یارانه | دستگاه | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs